Jedną ze skutecznych metod wpływania na układ chłonny jest wykonywanie drenażu limfatycznego. To zabieg przynoszący świetne efekty zarówno pod kątem kosmetycznym, jak i leczniczym. Na czym polega zabieg drenażu limfatycznego i kto powinien się na niego zdecydować? Co warto wiedzieć o przeciwwskazaniach do jego przeprowadzenia?
Co to jest drenaż limfatyczny?
Drenażem limfatycznym nazywamy zabieg usprawniający krążenie chłonki w organizmie. Jego wykonanie pozwoli znacznie poprawić motorykę całego układu chłonnego, a także zredukować obrzęki. Efektem przeprowadzenia drenażu jest również regeneracja uszkodzonego układu limfatycznego.
Zabieg może być wykonany zarówno manualnie, jak i za pomocą specjalnych urządzeń. W ofercie najnowocześniejszych gabinetów kosmetycznych można znaleźć nie tylko drenaż limfatyczny twarzy, ale i masaż limfatyczny kończyn dolnych. Warto skorzystać z bogatego wyboru zabiegów zmniejszających obrzęki rąk i poprawiających przepływ limfy.
Jakie są rodzaje drenażu limfatycznego?
Masaż limfatyczny może być wykonywany na wielu partiach ciała. Drenaż limfatyczny twarzy dokładnie oczyszcza skórę z wszelkich toksyn, a także poprawia krążenie i przepływ limfy. To potwierdzony sposób na usunięcie zasinień i nieestetycznych obrzęków. Z kolei drenaż brzucha jest rekomendowany osobom z nadwagą i posiadającym cellulit. Masaż limfatyczny skutecznie przeciwdziała obrzękom lipidowym. Drenaż nóg poleca się osobom na co dzień wykonującym pracę na stojąco – jego zadaniem jest zmniejszenie bólu w okolicach łydek.
Przed wykonaniem zabiegu należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, by nie doprowadzić do powikłań zdrowotnych. Zalicza się do nich np. stany zapalne, choroby skóry, guzki w okolicach węzłów chłonnych, nadciśnienie tętnicze, gorączka, nadczynność tarczycy, ostry obrzęk płuc czy zapalenie żył.